top of page

ŠYPSENOS NAMAI by

LAURA ANDRIUKAITIENĖ

FB

/

INS

Profesionali burnos higiena

Profesionali burnos higiena - tai higieninė procedūra, kurios metu šalinamos mineralizuotos ir nemineralizuotos dantų apnašos, poliruojami dantų ir plombų paviršiai. Taip pat nustatomas dantų valymo efektyvumas, pacientai mokomi asmens higienos, esant indikacijoms, atliekamos gydomųjų preparatų aplikacijos. Šios procedūros pagrindinis tikslas - palaikyti burnos ertmės sveikatą. 

Kas yra dantų apnašos ir akmenys?

 

Apnašos - tai bakterijų sankaupos, kurios būna minkštos ar mineralizuotos. Besikaupiančios minkštos apnašos jau po 8 valandų mineralizuojasi ir virsta konkrementais.  Bakterijos, kurios virsta apnašomis,  kaupiasi nuolat ant visų burnos ertmės paviršių: virš ir po dantenomis, ant visų dantų paviršių, gleivinės, protezų, plombų, implantų.

 

Kuo pavojingi dantų akmenys?

 

Dantų akmenys susidaro tarp dantenų kraštelio ir danties paviršiaus. Juos nuolat padengia naujos apnašos. O apnašos, kuriose yra gausybė mikroorganizmų, gali sukelti gretimų dantenų audinių uždegiminį procesą. Vystosi gingivitas, dantenos pradeda kraujuoti vos prilietus. Dėl padidėjusio seilėtekio dar labiau aktyvinamas dantų akmenų formavimasis. Dėl to akmenys pradeda augti ir plisti gilyn po dantenomis. Tose vietose, kur danties šaknies paviršius padengtas sukietėjusiomis apnašomis, apmiršta dantų atraminio aparato audiniai. Žandikaulio kaulas, šioje vietoje tapęs nebefunkcionaliu, nyksta ir pradeda formuotis patologinės periodontologinės kišenės. Vystosi visų aplink dantis esančių audinių pažeidimas – periodontitas.

 

Akmenų susiformavimas daugumai pacientų priklauso ir nuo asmeninių burnos higienos įgūdžių - būtent nuo to, kaip dažnai, taisyklingai bei kruopščiai yra valomi dantys, ar pacientas naudoja papildomas burnos higienos priemones. Be abejo, įtakos turi ir profesionalios konkrementų valymo procedūros  dažnis.

 

Kaip dažnai rekomenduojama atlikti profesionalios burnos higienos procedūrą:

 

  • Suaugusiesiems - 2 kartus per metus.

  • Pacientams, turintiems periodonto patologiją, kraujuojančias dantenas, nemalonų burnos kvapą - kas 3 - 4 mėnesius.

  • Profilaktinį apnašo valymą rekomenduojama atlikti prieš chirurgines burnos ertmės procedūras, protezavimą, endodontinį gydymą, dantų balinimą.

 

Kas atliekama profesionallios burnos higienos metu:

  • Surenkama išsami sveikatos anamnezė.

  • Išsiaiškinama, kokias burnos priežiūros priemones pacientas naudoja ir žino.

  • Išsiaiškinama, kokie yra paciento nusiskundimai, pageidavimai.

  • Priklausomai nuo simptomų ir ligos požymių pacientui atliekama profesionalios burnos higienos procedūra arba pacientas nusiunčiamas išsamiam periodonto ištyrimui.

Profesionalios burnos higienos procedūros eiga

 

Pirmiausia ultragrsinio arba garsinio skalerio pagalba yra pašalinimas minkštas ir mineraizuotas apnašas. Ši procedūra nesukelia didelio diskomforto ir skausmo. Pacientas jaučia minimalų diskomfortą netgi tuomet, kai yra didelis dantų jautrumas. Esant indikacijoms bei pacientui pageidaujant, viršdanteninių ir podanteninių konkrementų pašalinimas gali būti atliekamas vietinėje nejautroje.

 

Minkštas ir pigmenitnis apnašas nupoliruojamas oro abrazijos būdu - Air-Flow metodu. Dantys nupoliruojami poliravimo pasta bei poliravimo šepetėlio ar diskelio pagalba. Pacientui yra parenkamos individualios burnos higienos (IBH) priemonės: tarpdančių siūlas, tarpdančių šepetėlis, dantų pasta, šepetukas, rekomenduojamos skalavimo priemonės.

 

Atliekamas IBH instruktažas - aptariamos tinkamiausios dantų ir tarpdančių valymo technikos ir būdai. Tik tuomet, kai pacientas taiko individualiai parinktą apnašo šalinimo techniką bei priemones, gali tikėtis gerų gydymo rezultatų.

 

Kokia yra akmenų susidarymo profilaktika?

 

Pirmiausia tai yra minkštųjų apnašų valymas. Taisyklingas ir kruopštus dantų valymas yra svarbiausia sąlyga burnos ertmės sveikatai palaikyti. Siekiant efektyviau atlikti asmeninę burnos higienos procedūrą ir pasiekti vietas, kurių nepasiekia dantų šepetėlis, būtina naudoti tarpdančių šepetėlius bei burnos skalavimo skystį. 

 

Siekiant sustabdyti apnašų mineralizacijos greitį reikia vartoti dantų pastas, turinčias tirpiųjų pirofosfatų. Jie sutrikdo mineralizacijos centrų prisijungimą, dėl to apnašos lengvai pašalinamos šepetėliu.

 

Namų sąlygomis neįmanoma pašalinti dantų apnašų, akmenų, todėl būtina reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną. Laikydamiesi režimo Išsaugosite sveikus dantis, išvengsite uždegimų, periodontologinių susirgimų, dėl kurių galite prarasti dantis.

 

Dėmesio!

Nėsčios moterys ir sergantys diabetu asmenys priklauso padidėjusios rizikos grupei. Laiku nepastebėtas gingivitas veda prie destrukcinių dantenų ligų. Naujausi tyrimai rodo, kad nėščios moterys, turinčios toli pažengusį dantenų uždegimą, turi didesnę riziką per anksti pagimdyti. Daugelis mokslinių tyrimų leido nustatyti tiesioginį ryšį tarp dantenų susirgimų ir rimtų lėtinių susirgimų. Tam tikrų periopatogeninių mikroorganizmų, sukeliančių periodontito atsiradimą buvimas burnos ertmėje, gali prisidėti prie širdies – kraujagyslių ligų atsiradimo ir paūmėjimo. Manoma, kad tokios kardiovaskulinės ligos, kaip širdies infarktas ir insultas, aterosklerozė, o taip pat cukrinis diabetas, yra susiję su sunkios eigos dantenų uždegimu. Uždegimo pašalinimas, pradedant nuo burnos ertmės, gali prisidėti prie kitų susirgimų būklės pagerėjimo.

Rūpindamiesi savo burnos sveikata, tiesiogiai rūpinamės viso organizmo sveikata!

Burnos chirurgija

Implantacija

Augmentacija

Sinuso pakėlimo operacija

Dantų šalinimas

Kaulo bloko operacija

Sedacija

Endodontija

(dantų šaknų kanalų gydymas)

Protezavimas

Terapija

(dantų plombavimas)

Estetinė ir tradicinė periodontologija

Profesionali burnos higiena

Radiologinis ištyrimas

bottom of page